PROIDEA

Hackathons as a key to digital development of Moldova

Nasza misja rozpoczęła się od energicznego startu, kiedy zaangażowaliśmy entuzjastyczny zespół Digital Park w warsztat, którego celem było wyposażenie ich w rozległą wiedzę na temat organizacji hackathonu, od początkowych etapów do ostatecznego wykonania. Pierwsza część dnia obejmowała dyskusję na temat podstaw hackathonu, zaczynając od definicji hackathonu, procesu wyboru tematu i znaczenia określenia jasnych celów. Następnie zagłębiliśmy się w zawiłe aspekty planowania hackathonu, takie jak wybór miejsca, sformułowanie budżetu i zaangażowanie sponsorów. Nasi doświadczeni członkowie zespołu podzielili się swoimi wnikliwymi doświadczeniami i anegdotami z poprzednich hackathonów, zapewniając realną ilustrację skutecznych strategii i potencjalnych pułapek.

 

Druga sesja dotyczyła strategii marketingowych i promocji hackathonu. Podkreślamy rolę silnej obecności online, angażującej treści w mediach społecznościowych i dotarcia do potencjalnych odbiorców za pomocą strategicznych manewrów marketingowych. Członkowie naszego zespołu podzielili się cennymi poradami insiderów na temat pielęgnowania zainteresowania i zwiększania uczestnictwa, w tym wykorzystywania sieci influencerów i inicjowania konkursów w mediach społecznościowych.

 

Po zakończeniu warsztatów skorzystaliśmy z okazji, aby zanurzyć się w bogatym kulturowym gobelinie i wyśmienitej kuchni Mołdawii. Nasza kulturalna odyseja rozpoczęła się od wizyty w słynnej winnicy Cricova, słynącej z rozległych podziemnych piwnic na wino. Te imponujące piwnice, które rozciągają się na wiele kilometrów i mieszczą miliony butelek wina, pozwoliły nam zajrzeć do serca mołdawskiej kultury winiarskiej. Następnie oddaliśmy się lokalnym przysmakom gastronomicznym Mołdawii, delektując się tradycyjnymi daniami, takimi jak mamaliga (polenta), sarmale (gołąbki) i placinte (pikantne wypieki). Kuchnia, pełna wyrazistych smaków, oczarowała nasze podniebienia, oferując kulinarne doświadczenie niepodobne do żadnego innego.

Nasz ostatni dzień poświęciliśmy na zwiedzanie zachwycającego miasta Kiszyniów. Staliśmy z podziwem na widok majestatycznego Łuku Triumfalnego, kultowego symbolu zbudowanego w 1840 roku na cześć zwycięstwa Imperium Rosyjskiego nad Imperium Osmańskim. Odwiedziliśmy Narodowe Muzeum Etnografii i Historii Naturalnej, wzbogacając naszą wiedzę o przeszłości Mołdawii. Mieliśmy również przywilej podziwiać wspaniałość Katedry Narodzenia Pańskiego, jednego z największych kościołów prawosławnych w Mołdawii, będącego symbolem wiary i piękna.